Druhý dubnový týden uvítala naše škola žáky z francouzského technického lycea, které se nachází v Épinalu, tedy v partnerském městě Nového Jičína. Tato týdenní návštěva se uskutečnila během 5 let již počtvrté. Celkem 24 žáků hostilo ve svých rodinách nové francouzské přátele a byli jejich průvodci nabitým programem.
Úterý bylo věnováno prezentacím měst našeho okresu, aktivitám školy v oblasti přírodních věd a rozvoje IT technologií během několika let, nechyběly videoprezentace o společných aktivitách z let 2008 a 2010. Po prezentacích se žáci vydali do provozu společnosti Tonak, kde prošli výrobu od samotného počátku až po finální produkt. V úterní odpoledne přijali žáci pozvání radnice, kde se z úst pana místostarosty Přemysla Kramoliše dozvěděli mnoho informací o historii města, fabrik, provozů a vývoji ekonomické situace v našem regionu. Úterý bylo završeno návštěvou radniční věže.
Ve středu brzy ráno se pro účastníky setkání uskutečnila prezentace automobilky Tatra – po úvodním představení historie a významu jednotlivých modelů se mohli všichni vydat do provozu a vidět skutečnou výrobu od malých brzdových destiček až po kompletní nákladní vůz připravený k prodeji. Součástí středečních exkurzí byly i návštěvy Technického muzea v Kopřivnici a Muzea Sigmunda Freuda. Po mnoha hodinách prohlídek přišlo uvolnění na bowlingu, po něm následovala odpolední prohlídka města Štramberk.
Ve čtvrtek proběhly sportovní utkání ve volejbale, fotbale a basketbale, všechna utkání vyhráli čeští žáci. Před obědem představili Francouzi svou typickou kuchyni, sporty, města, školu a region. Závěr dne trávili všichni v Ostravě.
Během týdne si mohli žáci nejen procvičit své dovednosti v anglickém a francouzském jazyce, ale také získat mnoho nových informací o francouzské kultuře, stylu života a získat tak nové zahraniční přátele. Také učitelé vzájemně rozebírali odlišné pohledy na vzdělávání, moderní styly výuky a rozvoj v oblasti IT. Nyní již nezbývá, než se těšit na květnovou cestu do Épinalu, která je spojena s návštěvou desítky významných měst Evropy. Celá akce by nemohla být realizovatelná bez finanční podpory Města Nový Jičín, Francouzského velvyslanectví a Sdružení rodičů a přátel školy.
Za organizátory Patrik Kočí