Ve čtvrtek 15.5.2014 jsme se my, studenti 3.A a 5.G, vydali společně na exkurzi, abychom se dozvěděli něco z dějin, které se zásadně týkají naší země. Nejdříve jsme si v Hrabyni prohlédli výstavu o 1. světové válce, poté jsme přešli do mnohem větší a zajímavější budovy – Památníku II. světové války, která bohužel zdálky v mlze a dešti nešla vidět. Už pohled zvenčí napovídal, že uvnitř na nás bude čekat něco zajímavého.  Byla to výstava o 2. světové válce, kterou autoři připravili opravdu perfektně. Mohli jsme si chronologicky projít události celé války, které nám ukazovaly jak život vojáků, tak i civilního obyvatelstva. Procházeli jsme domem, který byl zasažen bombou, dýchala na nás reálná atmosféra. Výstava byla v přízemí a ve dvou patrech, úplně nahoře byla místnost, ve které jsme mohli vidět schodiště z rakouského koncentračního tábora Mauthausen, po kterém zbídačení vězni museli nosit obří balvany. Scéna byla navíc výmluvně nasvícená a věřím, že zaujala snad každého. Celá výstava byla doplněna o dobová videa a zvuky ve válce užívaných zbraní.

Poté jsme se přesunuli do Darkoviček, kde jsme si mohli prohlédnout část areálu bývalého československého pohraničního opevnění – pěchotní srub s původním vybavením z roku 1938. Zbraně byly zachovalé, mohli jsme se pomocí jejich optických zaměřovačů podívat na další bunkry v okolí. Nemohla jsem si nevšimnout, že v seznamu zásob pro 20 vojáků bylo také 12 litrů rumu.

Přestože počasí zdaleka nevonělo jarem, domnívám se, že na každého udělala exkurze dojem a všichni si z ní něco odneseme. Děkujeme našim učitelům za její zorganizování.

Kristýna Hofrová, 3.A