Studenti tříd 3.A, 3.B a 5.G se v pondělí  8. 9. 2014 vydali na cykloturistický kurz na Horní Bečvu. Nový Jičín opustily čtyři skupiny cyklistů pod vedením učitelů a zkušených instruktorů, pátá skupinka – pěších turistů naložila batohy a kufry do doprovodného autobusu a vyrazila na základnu. Již v jednu hodinu po poledni jsme se všichni v pořádku shledali v Hotelu Bečva u přehrady v obci Horní Bečva.  Po vydatném obědě čekaly všechny studenty úkoly, které prověřily nejen jejich fyzické síly, ale také logiku a schopnost týmové spolupráce. Nejšikovnější skupina byla sladce odměněna.

Druhý a třetí den se skupiny studentů střídaly ve vodáckém výcviku, cyklistickém výletu, pěší turistice a akčních hrách. Čtvrtý den byl věnován velkému putování, kdy studenti podle mapy, buzoly a návodu prošli trasu přes vrcholy Benešky, Vysoká, Třeštík a jejich pohyb pravidelně monitorovaly hlídky učitelů a instruktorů. Během putování se studenti museli starat o malé zvířátko, nést povinnou výbavu a vysloužit si oběd. Všechny skupiny trasu bezchybně zvládly a ani moc nevadilo, že na základnu je doprovodil mírný déšť. V pátek nás všechny čekala zpáteční cesta do Nového Jičína a přesně ve 12. 00 hodin dorazil poslední cyklista do cíle, naštěstí ještě za sucha.

Celý kurz byl pro studenty ve znamení poznávání sama sebe, protože činnosti byly často fyzicky i intelektuálně náročné, a navíc je občas sužoval déšť, klíšťata, drobné odřeniny a defekty na kolech. Všechny nástrahy studenti úspěšně překonali, vyzkoušeli si nové sportovní aktivity a prověřili své fyzické možnosti.

Příjemným bonusem kurzu bylo setkání napříč generacemi. Zatímco naši studenti obsadili chatky v přilehlém lesíku, hlavní budovu hotelu obývali hasiči – senioři ze Zlínského kraje. Namísto nevraživosti a láteření bylo možné vidět úsměvy, vstřícnost, oboustranný zájem. Senioři na uvítanou pohostili studenty vynikajícími svatebními koláčky, a studenti na oplátku zpěvem zpestřili seniorům jejich večírek. Prostě ukázkové vícegenerační soužití v praxi.

Jiřina Drábová, za kolektiv učitelů a instruktorů cykloturistického kurzu v Horní Bečvě