Myslíte si, že čeština je zbytečně složitá? Co kdybych vám řekla, že v arménštině jsou čtyři způsoby, jak říct “bratranec”. Podle Arménů je evidentně rozdíl mezi synem matčina bratra, synem otcova bratra, synem matčiny sestry a synem otcovy sestry…

Tohle a spoustu dalšího jsem zjistila ve středu 24.2. v Olomouci při regionálním kole České lingvistické olympiády. Lingvistika se zabývá jazyky, avšak znalosti angličtiny, francouzštiny nebo němčiny nikomu v této olympiádě nepomohou, protože mají jen pramálo společného s arabštinou, finštinou, arménštinou, japonštinou a kečuánštinou – jazyky, které se v soutěži letos objevily.

Nutno dodat, že v regionálním kole se jednalo vesměs o známé jazyky na rozdíl od kola školního  plného austronéských jazyků, jejichž mluvčí můžeme počítat v tisících.

Nikdo po vás nechce, abyste se za 90 minut tyto jazyky naučili, jen abyste zkusili pomocí různých příkladů pochopit jejich strukturu, morfologii a logicky vydedukovat slovní zásobu.

Pro odvážlivce přidávám příklad ze školního kola – Maxakalí. Přestože je to “pralesní jazyk”, který bychom rádi považovali za primitivní, brzy zjistíme, že má slovní zásobu velmi košatou.

Linda Supalová, 4.G