Dnes 28. října 2018 je to přesně 100 let ode dne, kdy bylo založeno Československo. Naše škola si toto velkolepé výročí připomněla již v pátek 26. října díky žákům ze Studentského parlamentu a podpoře vedení školy. Na škole byla po celý den vyvěšena státní vlajka a interiér školy zdobil motiv Českého lva.

Již ráno byly všem žákům naší školy (včetně učitelů) rozdány stužky v motivu trikolory, které si mohli připnout na hruď a uctít tak sté výročí založení republiky. Hlavním bodem celého dne pak byla výstava v jedné z učeben, ve které byly připraveny dobové materiály poskytnuté ze školního archivu, od dobových tiskovin až po původní nákresy školy, dobové fotografie a další zajímavé materiály. Při prohlídce zde také hrálo video, zaměřené především na První republiku. Žáci tak měli možnost pocítit atmosféru této doby.

Celá akce vyvrcholila na pozemku školy, kde se sešli všichni žáci, aby přihlíželi slavnostnímu sázení památné lípy ke stému výročí založení republiky. Po zasazení si všichni sborově zazpívali státní hymnu. Na závěr pak v budově školy zazněla rozhlasová relace, která žákům přiblížila, jak probíhal rok 1918 přímo v Novém Jičíně. Milan Šmejkal, předseda SP