Za poslední měsíc se novojičínskému gymnáziu podařilo zrealizovat několik zajímavých aktivit s akademickým světem. Díky skvělému přístupu žáků 3.A a 3.B jsme se stali součástí unikátního výzkumu pomocí EyeTrackingové metody, který realizovala Univerzita Palackého. Metoda spočívá v detekci pohybu očí při řešení určité úlohy. U třeťáků se konkrétně jednalo o čtení z atlasu. Pomocí EyeTrackeru se zjišťovalo, zda žáci sledují legendu, jak vyhledávají informace v mapě, jaké volí strategie a kde dělají chyby. Doktor Popelka také žákům během přednášky objastil, jaký má EyeTracking význam, kde se využívá a jaká se očekává budoucnost této technologie. Odkaz na reportáž: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000014491/gymnaziste-pomahali-v-univerzitnim-projektu.

Došlo také k prohloubení spolupráce s Ostravskou univerzitou. Hledají se způsoby, jak aktivně rozjet aktivity při identifikaci nadání. Především se jedná o propojení žáků s organizacemi, které je mohou posunovat dále v jejich kariéře. Vzniká tak plán na 2. pololetí školního roku, který by mohl odstartovat novinky na GNJ. Neutuchá ani spolupráce s Univerzitou Tomáše Bati, čehož důkazem jsou různé přednášky na nejnovější oblasti výzkumu, exkurze a laboratorní činnost na fakultě.

Novinkou se stalo pozvání na Katedru didaktiky fyziky Univerzity Karlovy. Během téměř dvou hodin byly diskutovány aktivity, kterým se novojičínské gymnázium věnuje v přírodovědných předmětech. Zástupci z řad akademiků, doktorandů a studentů pokládali různé dotazy, chtěli znát technické podrobnosti k aplikování vyučovacích metod. Závěrem došlo k vyjádření přání navštívit naši školu a prožít v ní studijní den. A to jsme s radostí splnili a budeme se na návštevu z Prahy těšit.

Jsme rádi, že můžeme být blíže k novinkám ve světě vědy, výzkumu a vzdělávání. Patrik Kočí – koordinátor spolupráce s vysokými školami