Ve středu 5. prosince jsme v literárním semináři maturitních ročníků přivítali vzácného hosta. Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D., si pro studenty připravil přednášku na téma, s nímž se většina maturantů setká u své „zkoušky dospělosti“: Život a dílo Karla Čapka.

Hasan Zahirović je původem bosenský vědec, jehož láska k české kultuře přivedla do Čech, kam se v roce 2006 natrvalo přestěhoval. V současnosti působí jako scénárista, režisér, překladatel, herec a vysokoškolský pedagog – vedoucí oddělení kulturní dramaturgie Slezské univerzity v Opavě. Mimoto je uznávaným „čapkologem“ a znalcem všech oblastí Čapkovy tvorby.

Studentům literárního semináře tak k diskusi nabídl hned několik témat: Obyčejný život Karla Čapka, Čapek a rok 1938, Dášeňka Karla Čapka, Karel Čapek jako novinář atd. Asi nepřekvapí, že volba studentů padla na téma Lásky Karla Čapka. Zdánlivý exkurz do soukromí slavného spisovatele se ve výkladu dr. Zahiroviće proměnil v přehlídku literárních inspirací, které do Čapkova života vnesly všechny jeho lásky, zejména však Věra Hrůzová a Olga Scheinpflugová. Poutavý výklad doplňovala prezentace s ukázkami dobových materiálů, archiválií a jiných unikátních dokumentů.

Fundovaný, ale srozumitelný a přitažlivý výklad studentům odkryl mnohá tajuplná zákoutí literární inspirace Karla Čapka. Doufáme, že vše uplatní u svých maturit,
a dr. Zahirovićovi děkujeme za příjemné odpolední „čapkování“ a milou návštěvu. Petr Horák