Epidemie koronaviru stojí za neobvyklým termínem tradiční exkurze maturitních ročníků. Do Prahy se čtvrťáci vypravili během prvních tří dnů školního roku, a kam přišli, vzbuzovali údiv: Je 1. září, a vy už na výletě?!

Ano! A povedenější start do nového roku jsme si mohli jen stěží představit. Po společenských akcích třídního kolektivu vyhladovělí maturanti vzali matičku Prahu doslova útokem. Zevrubná prohlídka zlaté kapličky, lanovou dráhou na Petřín a rozšíření obzorů rovnou z Petřínské rozhledny – takový byl program prvního dne. Nocleh v hotelu Krystal přitom sliboval jen sladké sny… Napjatá očekávání naplnila i čtvrteční procházka historickým jádrem Prahy. Studenti si k jednotlivým památkám připravili drobné referáty, které pronášeli během krátkých, melancholických zastavení. Putovali jsme takřka liduprázdnými ulicemi hlavního města, okolo rodného domu Franze Kafky až do někdejší židovské čtvrti. Večerní program byl třešničkou na dortu, neboť patřil audienci u samotného Václava Havla. V klubovém divadle D21 jsme společně s jeho dvojníkem – disidentem Ferdinandem Vaňkem – navštívili trutnovského sládka, abychom u piva vedli zdánlivě banální řeči. Působivá tečka třídenní exkurze, to byla návštěva Národního památníku hrdinů heydrichiády. V chrámu sv. Cyrila a Metoděje jsme společně s československými parašutisty měli možnost prožít poslední dny a okamžiky jejich životů. Tváří v tvář hrdinství vojáků se dnešní problémy vyjevily jako malicherné.

O radosti i strasti by v posledním, maturitním roce studia nemělo být nouze. Věřím, že ve vzpomínkách na zážitky z Prahy budou všechny naše kroky lehčí a hlavy otevřenější… Praha je za námi. Ať žije Praha!

Petr Horák