Ve středu 7. května se pro studenty třetího ročníku biologického semináře uskutečnila velmi přínosná exkurze. Cílem této vzdělávací cesty byla dvě významná místa v Opavě: patologické oddělení tamější nemocnice a Slezské zemské muzeum.
První část exkurze proběhla v prostorách patologického muzea při nemocnici. Zde nás přivítala paní primářka, která si pro nás připravila velmi zajímavou přednášku. V úvodu nás seznámila s historií samotného muzea, jeho vznikem a vývojem. Následně poutavě přiblížila náročnou a zároveň fascinující práci patologů. Měli jsme jedinečnou možnost si zblízka prohlédnout reálné preparáty, které názorně ilustrovaly širokou škálu patologických stavů a nejrůznějších onemocnění. Díky tomu jsme mohli na vlastní oči pozorovat makroskopické změny v tkáních, které jsou typické například pro zánětlivé procesy, nádorová bujení či degenerativní onemocnění. Tato vizuální zkušenost prohloubila naše teoretické znalosti a umožnila nám lépe pochopit složitost lidského těla při nemoci.
Následně jsme se přesunuli do Slezského zemského muzea. Zde na nás čekala další část programu, která se zaměřila na rozmanitost živé přírody a historii. Měli jsme možnost si prohlédnout rozsáhlou výstavu pečlivě vypreparovaných živočichů, která nám představila faunu různých koutů světa. Dalším lákadlem byla výstava inspirovaná dílem Julese Verna "20 000 mil pod mořem", která probudila náš zájem o podmořský svět. Kromě těchto hlavních expozic jsme měli možnost prozkoumat i mnoho dalších stálých i dočasných výstav, které muzeum nabízí.
Věřím, že se všem účastníkům tato exkurze velmi líbila, a těšíme se na další podobné akce, které jistě obohacují naše studium a nabízí nám cenné praktické zkušenosti a nové poznatky.
Aleš Blažek, 3. A