Dvě spojené hodiny dějepisu? To se přece musí využít. Taková byla naše myšlenka, když jsme se ve čtvrtek 18. 5. 2023 rozhodli zblízka prozkoumat, proč se našemu městu přezdívá „město klobouků“ a jakou má vlastně historii.
A kam jinam se kvůli tomu vydat než do Muzea Novojičínska, které sídlí v prostorách Žerotínského zámku. Takže jsme vyrazili do „terénu“.
Na nádvoří zámku nás přivítala milá paní průvodkyně, která nás prohlídkou muzea provázela a poutavě vyprávěla o historii Nového Jičína od středověku až po moderní dějiny. Představila nám zajímavá místa minulosti i osobnosti spojené s Novým Jičínem. Mnoho informací pro nás bylo nových, ale třeba o vývoji kloboučnictví jsme už nějaké znalosti měli.
Zaujalo nás také povídání o jednotlivých řemeslech, která se podílela na výstavbě města nebo archeologické nálezy, na něž jsme si mohli dokonce sáhnout, ať už šlo o úlomek keramiky, historický pracovní nástroj nebo knihu ze 17. století.
Minulost Nového Jičína a jeho tajemství jsme objevovali také zábavnou formou, když jsme vyplňovali otázky v pracovních listech. Správně vyluštěná tajenka nás totiž dovedla k Laudonovu pokladu – truhle plné zlatých dukátů.
Na závěr jsme nemohli vynechat prohlídku stálé expozice klobouků a pokrývek hlavy, která se nachází ve druhém patře. Muzeum klobouků v našem městě je považováno za největší svého druhu na světě, výstava nese název „Nechte na hlavě“ a veřejnosti byla zpřístupněna po náročné a rozsáhlé rekonstrukci jihovýchodního křídla zámku dne 8. prosince 2000. Tady jsme si mohli nejrůznější klobouky sami vyzkoušet a popustit tak uzdu fantazii…
Děkujeme paní učitelce třídní, že pro nás takové zpestření vyučování vymyslela.
Žáci 1. G